ÜLÉSJAVÍTÓ EDZÉS


„Az alapülés fejlesztése az egész lovas kiképzés központi kérdése. A kezdő lovasnak szert kell tennie az egyensúlyra, az elengedettségre, a ritmusérzékre és a biztonságra, a mozgásban pedig örömét kell, hogy lelje. A kiképző irányítása alatt elegendő időnek, alkalomnak és nyugalomnak kell a rendelkezésre állnia ahhoz, hogy ezeket az alapvető feltételeket megtanulhassa.
(…)
Nemcsak a lovat kell elengedtetni, hanem a lovast is. Alapjaiban lovashoz méltatlan úgy elvárni teljesítményt a lótól, hogy mi magunk nem uraljuk a saját testünket.”
- A jól képzett lovas - Susanne Miesner, Michael Putz, Martin Plewa, Angelika Frömming –


A szerzők gondolatai jól összefoglalják véleményem a „helyes ülés” fontosságáról, mely nem egy esztétikailag ideális kép, hanem a lóval való együtt mozgás és így a minőségi munka alapja.

Éppen ezért munkám kiemelt feladatának tartom kezdő lovasok számára a „helyes ülés” megtanítását, illetve haladó lovasok ülésének korrekcióját, biztonságának, elengedettségének megerősítését.

A fiziológiás testtartás lehetővé teszi testünk (elsősorban izomzatunk, ízületeink) túlterhelés nélküli használatát, megelőzve a későbbi degeneratív elváltozásokat és akár súlyos fájdalmakat.

Gyógytornászi és lovasedző végzettségem együttes kamatoztatásával azt tűztem ki célul, hogy segítsek a lovasok ülését a lehető legfiziológiásabb irányba fejleszteni, ezzel segítve a hosszútávú egészséges használatot és az esztétikai megjelenés javulását is.

- Az edzések során gyakoroljuk a biztonságos lovon való mozgást, egyensúly- és koordináció fejlesztő feladatokat végzünk.
- Erősítjük a lovagláshoz szükséges izmokat (főként: gerinc mellett futó hosszú hátizmok, hasizmok, csípő körüli izomzat, illetve vállövi és alsóvégtagi izmok).
- Kiemelt hangsúlyt fektetünk a gerinc és medenceöv fiziológiás helyzetére és mozgásaira, megpróbálva csökkenteni a későbbi degeneratív elváltozások kialakulásának esélyét.

Első alkalommal minden lovassal kitöltünk egy „adatlapot”, illetve elvégzünk egy fizikális felmérést, mely segít feltérképezni az aktuális állapotát, kitűzni a hosszútávú célokat és személyre szabni az edzések feladatanyagát.
Amennyiben időnk engedi (elsősorban 45-60 perces alkalmak esetén) megtekintjük az edzéseken részt vevő lovat és felszereléseit, röviden feltérképezzük állapotát és a felszerelések megfelelő illeszkedését.
Minden lovas kap, egy általános „Tartáskorrekció”-s feladatsort, melyet amennyiben valamilyen panasszal él, a lehetőségekhez mérten egyénre szabunk. A feladatsor egyszerű, lassan, pontosan kivitelezendő gyakorlatokat tartalmaz, melyek segítségével megérezteti és tudatosítja a helyes testtartást, rendszeres gyakorlással erősíti az ennek fenntartásához szükséges izmokat.
Az alanyok önállóan, otthonukban tudják gyakorolni ezen feladatokat, ideális esetben hetente 4-5 alkalommal.

Végezetül, miért is jó a saját lovukon részt venni az ülésjavító edzésen?
Mivel saját lova mozgását és viselkedését minden lovas jobban ismeri, így az edzések során nem kell egy idegen ló mozgásának megszokására plusz energiát fordítani, illetve elkerülhető az a stresszhatás is, melyet egy nem ismert ló számára olykor kiszámíthatatlan viselkedése okozna.
A legtöbb lovas a saját lovával törekszik a legjobb kapcsolatot kiépíteni, illetve a legtöbbet kihozni magukból, így célszerű a ló-lovas párost egységben kezelni és közösen fejleszteni, hiszen mint az első gondolatban olvasható:

„Alapjaiban lovashoz méltatlan úgy elvárni teljesítményt a lótól, hogy mi magunk nem uraljuk a saját testünket.”